Lakiery Pre Coat
Galeria
Prim Jet Color produkuje różne rodzaje lakierów podkładowych (primerów, aktywatorów powierzchni) pod wspólną nazwą lakiery Pre Coat, są one przeznaczone do wstępnego przygotowania powierzchni mediów, na której ma być wykonany odpowiedni wydruk cyfrowy. 
Baza chemiczna


Wydajność


Rekomendowana grubość

.
Lakier Pre Coat 1
Przygotowuje media pod druk atramentem (tuszem) solwentowym lub utwardzanym promieniowaniem UV

Lakier Pre Coat 1 jest uniwersalnym lakierem podkładowym na bazie wodnej dyspersji żywic polimerowych przeznaczonym do umożliwienia atramentowego druku cyfrowego (plotery, drukarki) na różnorodnych mediach. Przede wszystkim jest przeznaczony do umożliwienia bezpośredniego druku atramentem solwentowym na tak specyficznych mediach jak, na przykład, metal, szkło, ceramika, melamina. W przypadku druku atramentem utwardzanym promieniowaniem UV przyczepność atramentu do pokrytej lakierem powierzchni jest znacznie większa niż do powierzchni bez wstępnej warstwy lakieru. Wydruk znacznie lepiej trzyma się podłoża i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.Lakier Pre Coat 2
Do sublimacji na włókna naturalne

Lakier Pre Coat 2 przygotowuje podłoże do transferu sublimacyjnego na bawełnę i inne włókna naturalne (jedwab, len, wełna). Jest opracowany na bazie wodnej dyspersji żywicy polimerowej. Lakier jest wodorozcienczalny, a po wyschnięciu (polimeryzacji) staje się wodoodporny. Tworzy bardzo cienką elastyczną jednorodną i gładką warstwę polimerową na powierzchni tkaniny. 
 
Lakier Pre Coat 2, który przygotowuje 100% bawełnę i inne włókna naturalne do transferu sublimacyjnego, powinien całkowicie pokrywać powierzchnię przeznaczoną pod wydruk (lakier Pre Coat 2 jest bardzo odporny na pranie i dlatego należy go dokładnie umieścić używając, na przykład, odpowiednich form, wzorców w miejscu przeznaczonym na wydruk). Zwykle powierzchnia przeznaczona do sublimacji jest pokrywana lakierem Pre Coat 2 przy użyciu sita (ten sposób zapewnia najbardziej równomierną warstwę lakieru), przy pomocy wałka do gęstych farb akrylowych lub przy pomocy pistoletu na sprężone powietrze.
 
Prawidłowo polakierowana powierzchnia powinna wyschnąć. Proces schnięcia można przyśpieszyć używając na przykład, źródła ciepłego powietrza lub prasy. Sugerujemy przeprowadzenie własnych testów, jak gruba powinna być warstwa lakieru Pre Coat 2, aby transfer sublimacyjny był optymalny. Zbyt cienko pokryta powierzchnia pod wydruk powoduje, że kolory po sublimacji nie są odpowiednio intensywne, natomiast zbyt gruba warstwa lakieru usztywnia tkaninę i powoduje rozmycie konturów wydruku (dyfuzja). 
 
Zwykle temperatura transferu sublimacyjnego wynosi około 180ºC, a czas transferu w przybliżeniu 60 sekund. Konieczne jest wypranie gotowego wydruku sublimacyjnego, aby stał się elastyczny. Po transferze sublimacyjnym wydruk jest trwały. Jednak proces całkowitej polimeryzacji trwa około 24 godzin i po tym czasie trwałość wydruku jest najwyższa. 

Dla uzyskania bardzo intensywnych kolorów i jeszcze większej trwałości wydruku, przed transferem sublimacyjnym należy dodatkowo wygrzać pokrytą lakierem Pre Coat 2 tkaninę (po wyschnięciu) przez 2 minuty w 150ºC. Najlepsze efekty uzyskuje się gdy lakier nakładany jest przy pomocy sita na gęstą tkaninę.

Lakier Pre Coat 5
Do sublimacji na różnorodne (sztywne) media

Lakierem, który umożliwia sublimację na sztywne media (np. ceramika, szkło, metal, drewno twarde tworzywa, płytę OSB, płyty meblowe, lite kartony itd.) jest lakier Pre Coat 5

Lakier jest jednoskładnikowym układem wodnym, nie wymaga wygrzewania, jest mieszaniną autokatalityczną. Nie zawiera substancji szkodliwych ani toksycznych, nie generuje odpadów wymagających utylizacji. Wydruki wykonane przy pomocy tego lakieru nadają się do mycia domowymi środkami czystości.  

Lakier można aplikować pędzlem, wałkiem, przez namaczanie (elementy nie chłonne), natryskiem lub tamponem. 

Transfer sublimacyjny można wykonać po wyschnięciu podłoża w temp. od 190ºC do 210ºC. 

 Lakier jest dostępny w dwóch wersjach: bezbarwny, zachowuje wygląd podłoża, na którym prowadzimy transfer lub biały kryjący, co pozwala nanosić nadruki na przedmioty o różnych kolorach. Biały lakier pozwala wydobyć pełną głębię kolorów.
Klej do blatów
Samoprzylepny, klej dyspersyjny do unieruchomienia podłoża drukowego

Odporny na podgrzewane stoły, blaty i promienniki suszenia międzyoperacyjnego. Bardzo wydajny, łatwo się nanosi pędzlem, wałkiem, sitodrukiem lub natryskiem. Nie jest preparatem niebezpiecznym, nie zawiera rozpuszczalników organicznych. 
Klej można nanosić pędzlem, natryskiem (pistolet malarski + kompresor, klej rozcieńczyć wodą), wałkiem (w razie potrzeby rozcieńczyć wodą), sitodrukiem (druk wybiórczy, siatki 77-120). 

Rozcieńczanie i mycie: W razie potrzeby klej można rozcieńczyć wodą. Do czyszczenia narzędzi i usuwania świeżego kleju najlepiej użyć ciepłej wody lub wody z detergentem. Do usuwania zaschniętych warstw zalecamy odpowiedni zmywacz, który usunie klej nie uszkadzając np. karoserii aut czy polistyrenu, ABS-u i innych wrażliwych podłoży. 


.
Zmywacz do etykiet
Do usuwania niepotrzebnych etykiet i taśm samoprzylepnych

Jest to doskonały środek do usuwania etykiet z wszelkiego rodzaju powierzchni. Szybkoschnący zmywacz łatwo wnika pod etykietę, aby rozpuścić klej, dzięki czemu można bez trudu odkleić brzydkie resztki starych etykiet. Przy pomocy zmywacza można również usunąć pozostałości większości taśm samoprzylepnych. Usunięty zostanie nawet super mocny klej. Zmywacz nie zawiera silikonu i sprawdza się na większości powierzchni takich jak na przykład: tworzywa sztuczne, szkło lub metal. Wystarczy pokryć nim zabrudzoną powierzchnię i odczekać 5 minut i resztki kleju można usunąć ściereczką. Zmywacz można zastosować także do usuwania tłuszczu, smoły i innych zabrudzeń. 
Zmywacz do etykiet jest również odpowiednim zmywaczem do usuwania kleju do blatów. Usunie on klej nie uszkadzając wrażliwych podłoży. 

.