Na powyższych zdjęciach widać bardzo silne wyblaknięcie kolorów wydruku barwnikowego niepokrytego lakierem (laminatem w płynie). Wydruk zabezpieczony Zaawansowanym lakierem Top Coat po 200 godzinach ekspozycji promieniowania UV wygląda prawie niezmieniony w stosunku do oryginalnej próbki (nie naświetlanej).
Wpływ promieniowania na powierzchnię drewna pokrytego wodorozcieńczalnym lakierem bez i z filtrem UV na bazie nano-proszków tlenku cynku ZnO. Po 1500 godzinach ekspozycji w odpowiednich warunkach starzeniowych widać wyraźną różnicę na korzyść powierzchni pokrytej. Precyzyjne prognozowanie na podstawie testów laboratoryjnych jak długo pokryty płynnym laminatem Top Coat wydruk będzie odporny na działanie promieniowania UV jest bardzo trudne. Jest to związane z tym, że odporność wydruku zależy jednocześnie od dużej liczby czynników. Zupełnie inaczej zachowuje się pokryty laminatem wydruk w obszarach kuli ziemskiej o drastycznie różnym stopniu nasłonecznienia, jak np. w Północnej Europie w porównaniu z Afryką. Ponadto istotny jest kąt jaki tworzy wydruk z kierunkiem promieni słonecznych oraz lokalne warunki klimatyczne takie jak m.in. wilgotność powietrza, zanieczyszczenia przemysłowe i tzw. „dziura ozonowa”.
O jakości blokowania promieniowania UV świadczy przedstawiony na rysunku wykres przepuszczalności promieniowania w funkcji długości fali. Nano-filtr zastosowany w płynnym laminacie Top Coat charakteryzuje się rzeczywistym szerokim pasmem absorpcji zarówno promieniowania UV B jak i UV A. Płynny laminat Top Coat, jako lakier uniwersalny, może być stosowany nie tylko do pokrywania wydruków atramentowych, ale również można nim zabezpieczać nietypowe obiekty jak np. kafelki w łazienkach, wyroby szklane, kamień, dowolne obiekty narażone na silną ekspozycję promieniowania słonecznego itp.
Dobrym przykładem może być poniższy rysunek ilustrujący wpływ promieniowania UV na drewno.
Na rysunku przedstawione jest schematyczne wyjaśnienie mechanizmu pozornego wybielania wydruków, gdy w płynnym laminacie zastosowany jest nieodpowiedni filtr UV bazujący na tlenku cynku ZnO. Rozpraszanie dyfuzyjne światła widzialnego na zbyt dużych cząsteczkach ZnO powoduje wybielanie wydruku, a promieniowanie UV nie jest wystarczająco blokowane. Zupełnie inne własności ma wydruk pokryty płynnym laminatem Top Coat. Wydruk nie ulega wybieleniu, bo nie zachodzi dyfuzyjne rozpraszanie światła na nanocząteczkach ZnO, a promieniowanie UV jest doskonale blokowane.
Na rysunku przedstawione są krzywe przepuszczalności promieniowania różnych filtrów UV bazujących na tlenku cynku ZnO w funkcji długości fali. Nano-składnik płynnego laminatu Top Coat w porównaniu z innymi produktami doskonale pochłania promieniowanie UV w zakresie od 200 – do 370 nm, a promieniowanie widzialne z pasma 400 – 800 nm jest przepuszczane bez istotnych strat. Dzięki tej własności pokryty płynnym laminatem Top Coat wydruk nie blaknie.
Na rysunku poniżej przedstawione są krzywe przepuszczalności (transmitancji) promieniowania różnych produktów zawierających filtry UV na bazie tlenku cynku ZnO. Idealny filtr UV powinien nie przepuszczać promieniowania UV, czyli promieniowania z pasma 200 – 400 nm, natomiast promieniowanie widzialne, z pasma 400 – 800 nm powinno przechodzić bez zmian. Jak tego dowodzą wyniki pomiarów, płynny laminat Top Coat zawiera doskonały składnik do zabezpieczania dowolnych wydruków.
Rozkład ilości cząstek w nano-proszku ZnO w zależności od ich średnicy. Taki rozkład zapewnia doskonałe własności płynnego laminatu Top Coat.
Zdjęcie nano-proszku ZnO użytego jako filtru UV w płynnym laminacie Top Coat.
Wszystkie zamieszczone w tym rozdziale wyniki badań naukowych dotyczących własności tlenku cynku jako filtru UV zostały otrzymane przez firmę Advanced Nanotechnology Limited, Australia (obecnie Antaria Ltd.).
W płynnym laminacie Top Coat zastosowano tlenek cynku ZnO jako substancję zapobiegającą niekorzystnemu wpływowi promieniowania ultrafioletowego UV na wydruk wykonany atramentem barwnikowym lub pigmentowym zarówno wodnym jak i solwentowym. Na wydruku nie pokrytym płynnym laminatem z biegiem czasu barwy ulegają znacznemu wyblaknięciu, a kolor biały może stopniowo nabrać odcienia żółtego.
W związku z powyższymi uwagami w płynnym laminacie Top Coat zastosowano nano-proszki tlenku cynku najnowszej generacji, aby osiągnąć doskonały efekt ochrony pokrywanej powierzchni wydruku przed promieniowaniem UV. Tlenek cynku:
Zadaniem firmy Prim Jet Color jest dostarczanie wysokiej jakości produktów na dynamicznie rozwijającym się rynku druku cyfrowego. Nasza firma szybko reaguje na potrzeby klientów, które pojawiają się w obszarach takich jak komputerowe wspomaganie prac wydawniczych, grafika użytkowa, a także w procesach drukowania przy użyciu drukarek i ploterów dużego formatu.
Unique Products for Unique People
since 1992
NA SKRÓTY
GODZINY OTWARCIA
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
9:00 - 17:00
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
KONTAKT
ul. Wendy 15 D
80-299 Gdańsk
tel. +48 694-485-805
tel. +48 (58) 719-14- 58
marketing@
primjetcolor.com.pl
Projekt i wykonanie Prim Jet Color
NIP PL 583-000-27-17, Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku 7 Wydział Gospodarczy KRS 0000116923, Kapitał zakładowy 70 000 PLN